קידום אתרים

קידום אתרים: מבוא לבעלי עסקים

בשעה טובה רכשת דומיין, פיתחת ועיצבת אתר לתפארת, ומה שנותר לך לעשות זה החלק השיווקי, החלק החשוב ביותר – והוא לגרום לתנועת גולשים לאתר האינטרנט שלך, מה שבעצם יביא בסופו של דבר להצלחת העסק החדש.

הבאת גולשים לאתר האינטרנט יכולה להיעשות בדרכים רבות כמו פירסום בעתונות, בשלטי חוצות ברדיו וכו’, אך אין ספק שברוב הפעילויות באינטרנט ומירב התנועה תגיע ממנועי חיפוש באינטרנט, וכמובן גוגל – החשוב והמשמעותי מכולם.

הבאת תנועה לאתר האינטרנט ממנוע חיפוש גוגל, תגיע משני מקורות עיקריים: בתשלום (AdWord) או לא בתשלום (Organic).

הבאת תנועה שלא בתשלום ממנועי חיפוש נוצרת על ידי מופע גבוה של אתר האינטרנט בחיפושים רלוונטיים במנועי החיפוש.

נשאלת שאלת מיליון הדולר: איך גורמים למנוע החיפוש גוגל לדרג אותנו גבוה עבור מילות החיפוש הרלוונטיות לעסק שלנו? או, במילים אחרות, איך עושים קידום אתרים?

 

קידום אתרים אורגני

קידום אתרים במנוע חיפוש ובגוגל במיוחד אינו מדע מדויק ונעשה בעבודה סיזיפית ולאורך זמן עם הרבה סבלנות ואורך רוח.

גוגל מפרסם מאמרים רבים והנחיות אודות קידום אתרים אורגני, ואיך לעשות זאת נכון, אולם כל ההסברים וההנחיות הם בגדר המלצות עם אינסוף אפשרויות למימוש, ורוב העבודה נעשית ע”י ניסוי וטעייה.

לגוגל מספר רב של קריטריונים, אותם הוא משקלל באלגוריתם שהוא חסוי ביותר וגם משתנה כל הזמן, אלגוריתם שהוא בעצם עוצמתו ויחודו של מנוע החיפוש.

קידום אתרים אורגני
קידום אתרים

תוכן אתר האינטרנט

השלב הראשון בפעילות מנוע החיפוש הוא באינדוקס האתר, שמשמעותו – גוגל סורק את דפי האתר ומצלם את תוכנו.

ניתן לראות את צילום דפי האתר כפי שהם נשמרים במנוע החיפוש ע”י הקשה בשורת החיפוש:

כתובת הדף cache

כאשר גוגל סורק את דף האינטרנט הוא מנסה לדמות אדם הקורא את אותו הדף, ונותן את ההדגשים בהתאם.

לפיכך, יש חשיבות רבה בקביעת כותרת הדף, כותרות התוכן, הדגשים וכמות יחסית של מופע מילים רלוונטיות בהתאם. יש לשים לב שאם גוגל מוצא ערכים לא הגיוניים הוא עלול לפסול את הדף ולסמנו כספאם!

בנוסף, חשוב שתוכן הדף יהיה מקורי, רלוונטי ואיכותי, כי גם היבטים אילו נבדקים ע”י גוגל (ראה גם עדכון גוגל פנדה, בהמשך מאמר זה).

יש לשים לב שדפים מועתקים או משוכפלים במתכוון “מוענשים” ע”י גוגל!

מידע נוסף לטיפול בדפים משוכפלים או כפולים במאמר על כתובות קנוניות.

כתיבת תוכן האתר לפי הנחיות אלו, לא רק שתהיה טובה עבור גוגל, אלא גם, לטענתו, תביא קהל גולשים ממוקד לאתר שבו הם ימצאו את מבוקשם והתכנים באתר יעוררו אצל הגולשים עניין.

אי לכך, אחת הפעולות השיווקיות הראשונות מבחינת קידום אתרים שצריכים להיעשות, היא חקר מילות מפתח – אילו מילים וביטויים יביאו אלינו את קהל הגולשים האיכותי והרלוונטי ביותר.

בחירת המילים או הביטויים המתאימים ביותר, יכולה להיעשות באמצעות הסטטיסטיקות של האתר עצמו, וגם על ידי בחינת המתחרים במנועי חיפוש.

בנוסף, גוגל עצמו מספק לא מעט נתונים ע”י הצגת מספר מופעים של הביטוי בכל חיפוש, ובכלי וובמסטר והאנליטיק ניתן לראות את מספר החיפושים של אותם הביטויים בכלל הרשת.

כלי נוסף בשם גוגל טרנד יכול לתת מידע לגבי מספר החיפושים כפונקציה של הזמן.

כל הכלים האלה יעזרו לך לקבל את ההחלטה אילו ביטויי חיפוש הם הנפוצים ביותר והיעילים ביותר לשם קידום האתר שלך.

 

מבנה אתר האינטרנט

לכל אתר אתר אינטרנט יש דף ראשי, שנקרא גם “דף הבית”. מדף הבית ישנם קישורים לדפים פנימיים במבנה של עץ.

יש לתת את הדעת שככל שדף של אתר קרוב יותר לדף הבית, כך חשיבותו עולה. לכן, חשוב שהדפים החשובים ביותר באתר יהיו מקושרים ישירות מדף הבית.

יש גם לקחת בחשבון שה”כח” של דף הבית מחולק בין מספר הקישורים היוצאים ממנו לדפים הפנימיים, לכן יש לקחת בחשבון שאם נקשר את כל הדפים הפנימיים מדף הבית, ירד כחם של דפים אלה. ולכן, חשוב לתכנן את האתר במבנה “עצי”, כך שהדפים החשובים יהיה הקרובים לדף הבית.

 

נתונים נוספים שיש לקחת בחשבון:

מומלץ שגודל דף האינטרנט לא יעלה על 100K בתים, אחרת לא יאונדקס כראוי במנוע החיפוש.
מומלץ שמספר הקישורים בדף לא יעלה על 100, אחרת הלינקים הנוספים לא יחשבו.

 

קישורים חיצוניים

בניית מערך קישורים חיצוניים מאתרים אחרים אל אתר האינטרנט שלך הינו התהליך המורכב ביותר, וגוגל נותן חשיבות רבה ביותר למספר הקישורים ולאיכותם.

 

מהו קישור איכותי?

קישור איכותי הוא קישור מדף איכותי הממוקם גבוה במנוע החיפוש ועוסק בתחום הרלוונטי.

לדוגמה: אם מדף זה נוציא את הקישור הבא לחברת קידום אתרים, קישור זה הוא איכותי מכיוון שתוכן כתבה זאת עוסק בתחום קידום אתרים, הלינק יוצא מהביטוי קידום אתרים ומפנה לאתר העוסק בתחום קידום אתרים. אם, לדוגמה, אותו לינק היה מפנה לחנות פרחים, אזי זה לינק לא רלוונטי ואיכותו ירודה.

בניית מערך קישורים איכותי ורלוונטי דורשת זמן וסבלנות. לדעתנו, יהיה קשה לרוב בעלי האתרים לבנות מערך קישורים באופן עצמאי כך שיביאו את האתר לראש הסולם. כאן נכנסות חברות קידום אתרים, שזאת התמחותן, יתרונן וכישורן.

חברות קידום אתרים שונות, מעבר לניסיון שצברו, פיתחו מערכות תוכנה למעקב אחרי קישורים, ופיתחו מערכות קשרים ויחסי גומלין המאפשרות להן החלפת קישורים במהירות ויעילות.

בניית קישורים בסיסית מתבצעת בעיקר על ידי החלפת קישורים. החלפת קישורים מתבצעת כאשר שני בעלי אתרים מחליפים ביניהם קישורים האחד עם השני.

קישורים אלו איכותם ירודה, מכיוון שמנוע החיפוש גוגל במידה מסוימת עורך מאזן קישורים יוצאים לעומת נכנסים בין שני אתרים.

הדרך היותר נכונה לעשות זאת היא ע”י החלפת קישורים בין שני אתרים באמצעות גוף שלישי, ולא ישירות בין שניהם. אתר א מוציא קישור לאתר ב, ואתר ב מוציא קישור איכותי לאתר א מאתר ג.

 

גוגל פנדה

גוגל פנדה הוא עדכון חשוב באלגוריתם של גוגל שנכנס לתוקף בסוף חודש מרץ 2011. העדכון נועד לשפר את איכות תוצאות החיפוש תוך בדיקת איכות התוכן, ובעצם לפסול חוות אתרים עם תוכן ספאם, אתרים בעלי תוכן לא מעניין או משוכפל וכזה שאינו תורם מאומה לגולשים.

 

למידע מורחב בנושא: עדכון גוגל פנדה.

 

אחסון אתרים

כשבוחנים לעומק קידום אתרים מוצלח, יש חשיבות בבחירת אחסון אתרים העונה בין השאר על הפרמטרים הבאים:

  • אמינות גבוהה – נפילות בשרת פוגעות במיקומי האתר בגוגל. אתרי אינטרנט מרובי תקלות מקבלים דירוג נמוך יותר, ונפילות בשרת עלולות לפגוע בכל פעילות של קידום אתרים בגוגל.
  • אחסון אתרים בישראל או בחו”ל – חשוב לאחסן את האתר בקירבה גיאוגרפית של רוב קהל הגולשים שלך. אם אתר האינטרנט שלך פונה לקהל יעד ישראלי – אחסון אתרים בישראל הוא עדיף.
  • זמן טעינת הדפים יהיה מהיר יותר ולכן גם מבחינת קידום אתרים – אם ברצונך שאתרך יהיה רלוונטי לחיפושים בישראל.
  • IP פרטי או שיתופי – קיימות חבילות אחסון אתרים במסגרתן ניתן לכל אתר IP פרטי משלו – הן עדיפות.

כתבה מורחבת על השפעת אחסון אתרים על קידום אתרים: כיצד אחסון אתרים משפיע על קידום אתרים?.

 

סיכום והמלצות

תהליך קידום אתרים נעשה מורכב, מסובך ועתיר עבודה ככל שהזמן עובר. בעלי אתרים רבים המעוניינים להביא קהל גולשים איכותי לאתר שלהם יצטרכו להשקיע מאמצים רבים לקידום האתר, אם זה על ידי גיוס עובדים עם מומחיות בתחום, ואם על ידי מיקור חוץ בעזרת חברות קידום אתרים מקצועיות.

 

חברות קידום אתרים מומלצות

אינטרספייס, כחברה מובילה בתחום קניית דומיין, אחסון אתרים ואירוח שרתים, ממליצה על חברות קידום אתרים בישראל עם תוצאות!