כתובת ‏‎ ‎האינטרנט‎ ‎החדשה – ‏IPv6

פרוטוקול האינטרנט (‏IP‏) הוא שפת תקשורת שבה מחשבים משתמשים כדי לקיים תקשורת ביניהם ‏באינטרנט. לכל מחשב באינטרנט יש כתובת מספרית ‏(כתובת ‏IP‏)‏, וכתובות אלה, בדומה לשימוש במספרי טלפון ‏בחיוג בין אנשים, מאפשרות את הקשר בין כתובות של שני המחשבים ברשת.

‏כתובת IP כפי שהוגדרה מלכתחילה, מורכבת מ-32 סיביות המחולקות ל-4 מספרים בין 0 ל-255 עם ‏נקודות המפרידות ביניהם. לדוגמה, כתובת ה-IP של אתר זה היא: 199.236.82.12

סה”כ כל כתובות IP בכל העולם ‎הוא קצת מעל 4.3 מיליארד כתובות. בנוסף, מכיוון שיש חוסר יעילות בהקצאה ‏של כתובות ה-IP, אזי ‎בעצם רק 14% מהם בשימוש (כ-600 מליון), כלומר פי 13 פחות מ-8 מיליארד האנשים על ‏פני כדור הארץ.

‏בזמנו, מגדירי הפרוטוקול לא צפו את הגידול העצום של מספר המחשבים המחוברים לאינטרנט (לעצם ‏העניין גם טלפונים סלולריים), וכרגע הגיע העולם למצב שכמעט כל כתובות ה-‏‎ IP הוקצו ויש מחסור ‏חמור בכתובות, עד כדי פגיעה בפעילותן של חברות התקשורת בעולם.

מה זה ‏IPv6‎‏?

פרוטוקול אינטרנט גירסה 6 (‏IPv6‎‏) הוא הגירסה החדשה של פרוטוקול האינטרנט שבא בעיקר לפתור ‏את בעית המחסור בכתובות ‏IP‏. בפרוטוקול החדש הוכנסו שיפורים ותכונות בכל התחומים, לדוגמה ‏מולטיקסט על מנת לאפשר שידורי טלויזיה, אך החלק המהותי הוא הרחבת הכתובות מ-4.3 מיליארד ‏למספר עצום ובלתי נתפס של ‏‎3.4×1038 (340 undecillion)‎‏, מספר שאמור לענות לכל דרישה, אף אם ‏היא דמיונית.

בגירסה 4 המקובלת היום ונקראת ‏IPv4‎‏, הכתובת מוגדרת על ידי 32 סיביות. בגירסה החדשה ‏IPv6‎‏ ‏הכתובת מורכבת מ-128 סיביות. כתובת זאת מחולקת לשני חלקים, כאשר החלק הראשון הוא באורך ‏‏64 סיביות ונקרא קידומת הרשת ‏‎(Network prefix)‎‏, ועוד 64 סיביות של מזהה הממשק ‏‎(Interface ‎Identifier)‎‏.

גם שיטת ההצגה של הכתובת שונתה. היא כמובן ארוכה יותר ולכן גם קשה יותר ‏לזכירה. ההצגה היא ‏באמצעות 8 קבוצות מספרים המופרדים על ידי נקודותיים כאשר כל קבוצה מורכבת מ-4 ספרות ‏הקסהדצימליות. לדוגמה: 2001:0db9:8ea3:00bb:0000:8a2f:c370:73d4

הגדרות DNS עבור ‏IPv6

‎מנגנון DNS עובד בצורה זהה עבור גירסה 4 ועבור גרסה 6. למעשה, ניתן להגדיר גם על DNS שמחובר לרשת ‏רק בפרוטוקול ‏IPv4‎‏ ‏‎גם רשומות עבור גירסה 6. ההגדרה מאד פשוטה והיא חופפת להגדרות ‏הקיימות, בהבדל הקטן שאם IP בגירסה 4 הוגדר תחת רשומה מסוג ‏‎,A‏ אזי בגירסה 6 הוא מוגדר תחת ‏רשומה מסוג ‏AAAA‏.

‏לדוגמה, הגדרה עבור ה-‏‎ DNSהציבורי של גוגל:

ב-IPv4 תהיה:
‏ google-public-dns-a.google.com A ‎8.8.8.8

ב-‏‎:IPv6
‎ google-public-dns-a.google.com AAAA ‎2001:4860:4860::8888

ההשקה העולמית של ‏IPv6

‎ב-6 ביוני ‏2012‏ התבצעה השקה עולמית של ‏IPv6‎‏. את ההשקה העולמית הובילו חברות אינטרנט ‏מרכזיות כדוגמת ‏Facebook, Bing, Comcast, Google‏, ו-‏Cisco‏ שאיחדו כוחות כדי להפעיל את ‏IPv6‎‏, להאיץ ולדחוף את תהליך המעבר לפרוטוקול החדש.

ממועד זה ואילך, כל החברות המשיקות תומכות באופן מלא בגישה דרך ‏IPv6‎‏ וכן דרך ‏‎IPv4‎ במקביל ‏‏(‏dual-stack‏). השקה זו היא בהמשך ל-‏World IPv6 Day‏ – הניסוי והבדיקה הגלובלית של ‏IPv6‎‏ ‏שנעשתה בהצלחה שנה קודם, ב-8 ביוני 2011.

קישוריות ונגישות של ‏IPv6

‎בפועל, רוב המשתמשים באינטרנט לא נתקלים בבעיות בעת ביקור באתרים שהופעל בהם פרוטוקול ‏האינטרנט ‏IPv6‎‏. עם זאת, קיימים מקרים לא רבים בהם ‏IPv6‎‏ יופעל במחשב של משתמש, אך לא ‏יתפקד כהלכה.

רוב המחשבים היום מגיעים כך שברירת המחדל שלהם היא תקשורת ‏IPv6‎‏, ואם היא אינה אפשרית המחשב יעבור ל-‏IPv4‎‏ (‏dual-stack‏). בעיית קישוריות של ‏IPv6‎‏ בדרך כלל תיגרם כתוצאה מתצורה שגויה או ‏מתוכנה לא מעודכנת של נתבים ביתיים, מבאגים במערכות הפעלה או מבעיות הקשורות לספק ‏האינטרנט.

‏בד”כ, למי שרוצה לעבוד ב-‏IPv6‎‏ רצוי לשדרג לגירסה העדכנית ביותר של הדפדפן, לגירסה העכשווית ‏של מערכות הפעלה, לעדכן את תוכנת הנתב וכמובן לודא שספק אינטרנט אכן תומך ב-‏IPv6‎‏ ‏.

המאמר “מה זה IPv6?” נכתב על ידי איציק נוסצקי, מנהל שיווק בקבוצת אינטרספייס. כל הזכויות שמורות © לאינטרספייס בע”מ.