073-222-4444 | | |
www.
InterSpace Web Hosting

ראשי|מוצרים ושירותים|שותפים|אודות|מרכז מידע|תמיכהEnglish 

קניית דומיין| רכישת דומיין| דומיין בעברית| אחסון אתרים בישראל| שרתים

בחירת שם דומיין

מה הקשר בין האלגוריתם בגוגל ובחירת שם דומיין?


והרי החדשות

לפני כשבועיים (ספטמבר 2012) דיווח ראש צוות הווב-ספאם של גוגל, מט כץ, המשמש גם כאיש החזית מול קהילת מקדמי האתרים, שנעשה שינוי בצורה בה האלגוריתם במנוע החיפוש מתייחס לשמות דומיין מסוג "מונח מדוייק" (באנגלית Exact Match Domain, או EMD). השינוי אמור לתת משקל נמוך יותר למילות מפתח בשם הדומיין ובכך להפחית את הופעתם של אתרים מאיכות נמוכה בתוצאות החיפוש.

מה הקשר בין שם דומיין לחיפוש בגוגל?

שמות דומיין מורכבים משני חלקים: המחרוזת והסיומת. דומיין מונח-מדויק הוא דומיין בו המחרוזת היא הביטוי המדויק בו בעל האתר רוצה להיות מדורג בגוגל. לדוגמה, אם אני רוצה להופיע בשאילתה car insurance, אבחר בדומיין כדוגמת carinsurance.com.

ההתאמה המדויקת בין שם הדומיין לביטוי החיפוש היוותה במשך שנים סיגנל חזק באלגוריתם ולכן גם קריטריון חשוב לקידום במנועי החיפוש. האלגוריתם בבסיס היה מניח שדומיין בשם carinsurance.com מתרכז בביטוח רכב. הגיוני לא?

עם הזמן נרשמו מליונים רבים של דומיינים מונח מדוייק ולמטרות SEO בלבד, אתרים ללא כל ערך לגולש..זה היה מעין מירוץ חימוש בין אנשי ה-SEO לבין גוגל, שמצידה מנסה כל הזמן לנתח אתרי אינטרנט טוב יותר על מנת להטמיע באלגוריתמים סיגנלים מתחוכמים יותר שיקשו על שוק ה-SEO לקדם אתרים בצורה מלאכותית.

במקביל, הן גוגל והן בעלי אתרים החלו לעשות הבחנה בין אתרים בעלי איכות "נמוכה" ואתרים בעלי איכות "גבוהה" מה שמכונה בגוגל מדד האמון או האיכות. בקרב אנשי השיווק יש תמימות דעים שדומיין מונח-מדויק לא תמיד מתאים לצרכי השיווק של חברות מסחריות, אשר נטו להשתמש במקום בדומיינים המכילים את שם המותג או המוצר שלהן בדומיין שכביכול יקדם אותם במילות מפתח מסויימות. אתרים המשתמשים בדומיין מונח-מדוייק בהרבה מהמקרים משמשים לצרכי SEO בלבד ולכן לטענת גוגל "אין להם זכות קיום". גוגל מעוניינת להציג בתוצאות החיפוש שלה רק אתרים אמיתיים, בעלי ערך לגולש, ואם זאת עצם קיומו של מנוע החיפוש שלה יצר שוק של אתרי אינטרנט מלאכותיים לצרכי SEO שכעת נגזר עליה לסנן.

מה אומרים הנתונים על דומיין מונח-מדויק?

נתונים שנאספו ע"י חברות אנליזה בתחום ה-SEO מצביעים על מגמה יורדת בדירוגים של EMD במהלך השנתיים האחרונות. למרות מגמה זו, לא ניתן לומר באופן חד משמעי האם היא נובעת מהשינויים שהכניסה גוגל לאלגוריתם החיפוש שהוביל לירידה במיקומים או שהירידה נובעת מירידה בשימוש בדומיין מונח-מדוייק ע"י בעלי אתרים, הן מטעמים שיווקים והן בגלל שינוי בהתייחסות לדומיינים אלו בגלל התעמולה שמפיצה גוגל בנושא. כמו בכל מחקר סטטיסטי בתחום ה-SEO, ניתן לראות שאתרים איכותיים לא נפגעים גם אם הם מסוג דומיין מונח מדוייק.

בעקבות השינוי מלפני שבועיים, מידע סטטיסטי ראשוני בעקבות ההכרזה של מאט כץ הראה ירידה של אחוזים בודדים בחשיפת אתרים בעלי EMD בטווח היומי (מתוך מדגם על 1000 עמודי תוצאות, נפגעו 41 אתרים) אך מהמידע הזה לא ניתן להעריך האם העדכון החדש הוא שהוביל לנפילה או עדכונים אחרים שקרו באותו זמן או גורמים אחרים כלשהם. כל שניתן להגיד הוא שגוגל ממשיכה במאבק נגד "אתרים מלאכותיים" באינדקס החיפוש שלה מתוך מטרה להציג אך ורק אתרים ש"ראויים", מבחינתה, והן מבחינת הגולש להצגה בתוצאות.

מה זה אומר מבחינת בחירת שמות דומיין בעתיד?

בקצרה, לא הרבה. אם אתם מריצים אתר מסחרי לגיטימי, שימוש בדומיין EMD לא אמור להשפיע לרעה על תוצאות האתר, נהפוך הוא אך במידה מואטה מאשר בעבר. אם אתם מריצים אתר באיכות נמוכה, שמיועד ל-SEO בלבד, בשימוש בדומיין מונח מדוייק, סביר שגוגל "יעלו עליכם" עם השינוי מהר יותר.

בכל מקרה, עדיף ללכת קודם כל על חיזוק שם המותג של העסק לפני שמתחילים להתעסק עם "מה גוגל אוהב". בטווח האורך זיהוי של המותג יוביל להרבה יותר כניסות טבעיות לאתר שלכם, הן ממנועי החיפוש והן ישירות ע"י הקלדת שם החברה בשורת הכתובת. חברת כמו "ביטוח ישיר" מניבה יותר תנועה מהדומיין הממותג 555.co.il מאשר מדומיין כמו "ביטוח-רכב".

וכתמיד, כללי האצבע לבחירת דומיין עדין תקפים: בחרו דומיין קצר ובעל משמעות, שיהיה קל לגולש לזכור ולזהות עם החברה שלכם.

המאמר "מה הקשר בין האלגוריתם בגוגל ובחירת שם דומיין" נכתב על ידי אביב מנוח, מנהל שיווק בקבוצת אינטרספייס. כל הזכויות שמורות © לאינטרספייס בע"מ.


קראו מאמרים נוספים הקשורים לתחום: המלחמה על דומיינים מתפנים  |  מעגל חיי דומיין.

  רכישת דומיין במבצע !  
רכישת דומיין
 
  אחסון אתרים  
 
מצגת אינטרספייס אחסון אתרים
מצגת אינטרספייס
 

אחסון אתרים

קניית דומיין
אחסון אתרים בישראל
אירוח אתרים לינוקס
אירוח אתרים ווינדוס
אירוח אתרים באירופה
אירוח אתרים לריסלרים

מערכות ותשתיות

אחסון אתרים SEO
שרת וירטואלי - VPS
שרת יעודי בישראל
חוות שרתים
חדש מחשוב ענן

מסחר ואבטחה

תעודת SSL
סליקה באינטרנט
מכרז בניית אתרים
מסופי סליקת אשראי
פייפאל לאתרי מסחר
אבטחת מידע

ערוצי מידע

טוויטר אינטרספייס בטוויטר
אינטרספייס בלוג בלוג אחסון אתרים
יוטיוב ערוץ יוטיוב של אינטרספייס
פייסבוק אינטרספייס בפייסבוק
גוגל פלוס אינטרספייס בגוגל פלוס
אחסון אתרים ירוק אחסון אתרים ירוק

מאמרים פופולריים

מדריך אחסון אתרים
אחסון אתרים Wordpress
שרת וירטואלי מומלץ
השפעת איחסון אתרים על קידום אתרים
מחשוב עננים - Cloud Hosting
קידום אתרים